A manufacturing company finds that they can sell 750 items at 1.50 per item and 550 items at 3.50 per item
A manufacturing company finds that they can sell 750 items at $1.50 per item and 550 items at $3.50 per item A manufacturing company finds that they can sell 750 items at $1.50 per item and 550 items at $3.50 per item. If the relationship between the number of items sold x and the price per item p is a linear one:Find a formula that gives x in terms of p: x=Now use the formula to find the number … Read more